Magasvérnyomás betegség
A hipertónia a fejlett országokban népbetegségnek számít. A népesség
mintegy 15 százalékának van tartósan a magas vérnyomás szempontjából
határérték, azaz 140/90 Hgmm fölötti vérnyomása. Félő azonban, hogy
ennél többeket érint valójában. Évente csaknem 5000 magyar ember halála
írható a betegség számlájára. Más becslések szerint még aggasztóbb a
helyzet, mivel minden 8. halálesetben játszik közre a magas vérnyomás,
ezzel maga mögé utasította a tumoros megbetegedéseket is.
A magasvérnyomás-betegség okai
Elsődleges/esszenciális hipertóniáról beszélünk, ha a vérnyomás-emelkedés hátterében kiváltó kórfolyamatot nem sikerül kimutatni. Ilyen a magasvérnyomás-betegségek mintegy 80 százaléka. Bizonyos örökletes tényezőkön kívül a stresszel járó, illetve a mozgásszegény életmód, az elhízás, a dohányzás, a magas sótartalmú étrend, az életkor és a fogamzásgátlók használatának hatásait vizsgálták a hipertónia kialakulásában. A helytelen táplálkozás sokféleképpen járulhat hozzá a magas vérnyomáshoz. A dohányfüstben lévő nikotin érszűkítő hatása miatt emeli a vérnyomást. Az alkohol kis mennyiségben, például napi 1-2 dl bor fogyasztásakor még nem emeli, de nagy mennyiségben - a megnövekedett folyadékbevitel miatt - fokozza a vérnyomást. A feketekávé kis mennyiségben (napi 1-2 csészéig) általában nem befolyásolja, előfordulhat azonban, hogy valakinek a szervezete fokozottan reagál a kávéra, ezért nem árt ellenőrizni a vérnyomást kávéivás előtt és után. Egy-két csészénél nagyobb mennyiség azonban már mindenképpen egészségtelen.
Másodlagos hipertónia
esetén pontosan megállapítható a magas vérnyomásért felelős kórfolyamat.
A betegek kezelése tehát a kiváltó októl függően különböző lehet,
amelyet szakorvosnak kell eldönteni.
Kiváltó okok lehetnek:
idült vesebetegségek (renális hipertónia), veseartéria szűkület
(renovaszkuláris hipertónia), endokrinológiai kórképek (pajzsmirigy,
mellékvesekéreg-túlműködés, pl. fokozott aldoszteron termelés,
Cushing-szindróma és Cushing-kór), a hipotalamusz betegségei, adrenalint termelő daganat, fejlődési
rendellenességek (pl. az aorta mély szűkülete).
A magasvérnyomás-betegség tünetei
- orrvérzés, - tarkó tájéki fejfájás, - szédülés, - fáradékonyság, - látászavar, - hányinger
A magasvérnyomás-betegség diagnózisa
A vérnyomást leginkább befolyásoló betegségek, a szív- és érrendszeri, vesebetegségek, valamint a cukorbetegség. A klinikai vizsgálatok a már észlelhető szervi elváltozásokat hivatottak kideríteni. Ide tartozik a vérnyomásmérés is.
A magas vérnyomás kiváltó okai közül az érelmeszesedést legegyszerűbben a nyaki főverőérben lehet kimutatni ultrahangos vizsgálattal. Tapasztalatok szerint a magas vérnyomásos páciensek legalább 82 %-ában jelentős az érelmeszesedés, idősebb korban az arány csaknem 100 százalékosra tehető.
A másodlagos hipertónia diagnózisának felállításához további vizsgálatok is szóba jönnek: szemfenék-vizsgálat, EKG, mellkas-röntgen, vér- és vizeletvizsgálat, hormonszint-vizsgálatok. Laboratóriumi vizsgálat során fontos a vér lipid szintjének a koleszterin, triglicerid (vérzsír) szintnek vizsgálata. Ezen belül fontos az ún. LDL-koleszterin érték mértéke. A vizsgálatok sora az érintetteknek riasztónak tűnhet, mégis nagyon fontos az együttműködés, hogy az orvos körültekintő vizsgálatok után döntsön a kezelésről, ennek híján ugyanis előfordulhat a költséges és a beteg számára időigényes kezelések sem hozzák meg a kívánt eredményt. Magyarországon egyelőre még a nem elég alapos kivizsgálás is rizikótényezőnek számít.
A magasvérnyomás-betegség kezelése
A kezelés célja, hogy a páciens vérnyomását tartósan sikerüljön a célérték, 120-130/830Hgmm-re csökkenteni. A terápiát mindaddig nem mondhatjuk sikeresnek, ameddig ezt nem sikerül elérni, ez ugyanis feltétlenül szükséges ahhoz, hogy valóban csökkenjen a magas vérnyomás szövődményeinek kockázata.A magasvérnyomás-betegség általában nem gyógyítható, de étrendi és életmódbeli változtatásokkal, valamint gyógyszeres kezeléssel kontroll alatt tartható, hogy a lehetséges szövődmények ne következzenek be.
Az életmódi változtatásokra gyógyszeres kezelés mellett is szükségesek:
A túlsúlyos hipertóniás betegek számára javasolt a testsúly ideális szintre való csökkentése. Az általános szív és érrendszeri állapot karbantartására a cukorbetegségben szenvedő, kövér és magas koleszterinszinttel élő embereknek diéta javasolt. A só- és zsírszegény, rostdús táplálékok fogyasztása ajánlott. A napi nátriumbevitelt 2,3 grammra, a konyhasóbevitelt napi 6 grammra ajánlatos csökkenteni, a megfelelő kalcium-, magnézium- és káliumbevitel fenntartása mellett. A napi alkoholfogyasztás ne haladja meg a napi 7 dl sört vagy a 2,4 dl bort vagy a 0,6 dl tömény szeszt. A dohányzást teljesen abba kell hagyni. A rendszeres testmozgás és a stresszoldó technikák elsajátítása is fontos eszköze lehet a magas vérnyomás legyőzésének.